Styl skandynawski to jeden z najbardziej popularnych nurtów aranżacji wnętrz. Wywodzi się  z północy Europy, z przełomu XIX i XX wieku. Zapoczątkował go szwedzki malarz- Carl Larsson. Dzięki nagrodzie Luning Prize (przyznawanej skandynawskim projektantom wnętrz) lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte rozprzestrzeniły ten styl na całą Europę.

Aranżacja wnętrz styl skandynawski – charakterystyka

Styl ten utożsamia się  z prostotą i naturalnością i nawiązuje  do pragmatyzmu Skandynawów. Cechami głównymi aranżacji wnętrz styl skandynawski jest prostota, funkcjonalność i wykorzystanie naturalnych materiałów z uwzględnieniem jasnych kolorów, co powiększa  optycznie przestrzeń mieszkalną.

Kolorystyka wnętrz.

Oprócz bieli, do aranżacja wnętrz styl skandynawski wykorzystywane są także  odcienie szarości, ecru, rozjaśnione odcienie błękitu, wrzosu czy zgaszonej zieleni. Często rezygnuje się z firan czy zasłon celem uzyskania jak najbardziej rozświetlonych pomieszczeń.

Wyposażenie  wnętrz styl skandynawski nawiązuje do ekologii: podłoga z drewna, szorstki kamień, elementy z wikliny, a w dodatkach króluje wełna, len, bawełna i juta.

Umeblowanie

Styl skandynawski jest bardzo oszczędny w ilość mebli, przede wszystkim liczy się ich funkcjonalność. Styl ten charakteryzuje się eklektyzmem, łącząc nowoczesne z tradycją. W dobrym tonie jest umieszczenie w salonie starego krzesła czy wiekowego kredensu.. Aranżacja wnętrz styl skandynawski to także dodatki industrialne (na przykład  – designerska lampa). Dekoracją są poszewki na poduszki w różnych kolorach, zegary, wazony czy ramki na zdjęcia.

Salon aranżacja wnętrz styl skandynawski

W urządzaniu salonu w stylu skandynawskim będzie dominowała prostota, ekologia, minimalizm i funkcjonalność .Centrum salonu stanowi sofa na drewnianych nóżkach, stosowane tkaniny to len, wełna i bawełna. Meble wyłącznie użyteczne, najbardziej potrzebne. Istotą stylu skandynawskiego jest trend handmade, czyli meble wykonane własnoręcznie. Można je wykonać z palety i innych dodatków pozyskanych z natury, co jest zgodne z ekologią bliską wielu ludziom. Często w salonie gości piec kaflowy lub kominek; poduchy i pledy i z wełny nadają przytulności. Należy wspomnieć  o roślinach w szklanych, przeżroczysytch naczyniach lub w wazonach z ceramiki, których obecność przybliża naturę i daje poczucie komfortu.

Sypialnia i oświetlenie

Tutaj będą dominowały pastelowe kolory, sprzyjające zrelaksowaniu się, białe meble, a cały wystrój uzupełnią dodatki o intensywnych kolorach.Odpowiednie  oświetlenie jest znaczącym  elementem w aranżacji wnętrz stylu skandynawskiego, spełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Lampy skandynawskie łączą w sobie elementy wykonane w metalu z drewnem i tkaniną. Abażury lamp stołowych i podłogowych najczęściej są w kolorach bieli, odcieni szarości  i brązu. Aranżacja wnętrz styl skandynawski  z powodzeniem nadaje się do zastosowania w małych mieszkaniach jak i w domach. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, a drewno je ociepla, zaś dodatki o kolorach pastelowych ożywiają pomieszczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *