Cis kiedy przesadzać to pytanie zadawane przez wielu ogrodników. Wybranie odpowiedniego momentu na przesadzanie zwiększa szanse na to, że roślina przyjmie się w nowym miejscu i będzie dalej rosła. Prawidłowe podejście do samej kwestii jej przesadzenia ma bardzo duże znaczenie i może dawać świetne efekty. Na szczęście dla osób przesadzających cis jest podatną na przesadzanie rośliną. Jako drzewko iglaste nawet w późnym wieku jest w stanie przystosować się do nowego miejsca. Istotne jest tylko to, aby pamiętać o odpowiednim podejściu do samego przesadzania drzewka. Przedstawiamy kiedy i jak najlepiej przesadzać cisy.

Cis bardzo dobrze znosi przesadzanie

Cis to długowieczna roślina, która jest w stanie rosnąć nawet ponad 1000 lat w sprzyjających warunkach. W tym czasie można ją bez większego problemu przesadzać i przenosić nowe miejsca. Pomaga w tym bardzo rozbudowany system korzeniowy, który łatwo dostosowuje się do nowych warunków. Po przesadzeniu należy jedynie dostarczyć dużą ilość wody do korzeni i obserwować dalszy wzrost drzewka. Możliwość łatwego przesadzania drzewka jest bardzo istotna również dla tych osób, które nie chcą hodować go od podstaw, gdyż taki proces jest bardzo długotrwały. Istnieje zatem możliwość kupowania drzewek o wysokości nawet ponad 1,5 metra. Z ich pomocą można od razu stworzyć na przykład żywopłot, który będzie prezentował się znakomicie.

Okres na przesadzanie cisów

Zadając sobie pytanie cis kiedy przesadzać najlepiej wybrać okres letni. Wczesna wiosna, gdy przyroda odżywa to dobry okres na to, aby przesadzić swoje drzewko. Okres letni zagwarantuje bowiem wiele czasu na zakorzenienie się cisowi w nowym miejscu i dalszy rozwój. Sprzyjające warunki gwarantują, że cis będzie rozwijał się prawidłowo i możliwe będzie przygotowanie go do okresu zimowego już w nowym miejscu.

W jaki sposób przesadzać cisy?

Oprócz pytania cis kiedy przesadzać ważne jest także pamiętanie o odpowiednim podejściu do sprawy. Im większych rozmiarów cis tym bardziej problematyczne jest jego przesadzenie. Konieczne jest tutaj bowiem wykopanie wszystkich korzeni, które znajdują się w ziemi. Uszkodzenie systemu korzeniowego może bowiem prowadzić do tego, że drzewko zacznie obumierać. Niezbędne jest zatem wykopanie go w taki sposób, aby przenieść je w nowe miejsce z cała bryłą ziemi. Po umieszczeniu cisa w nowej lokacji należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie. Najlepiej dostarczyć do drzewka obfitą ilość wody, która wspomoże jego wzrost.

Podsumowanie

Przesadzanie cisów jest zatem jak najbardziej możliwe. Nawet kilkunastoletnie drzewka można bez problemu przesadzać i umieszczać w nowych miejscach. Istotne jest jedynie pamiętanie o kilku ważnych kwestiach, które przekładają się na to, że cis będzie w stanie się przyjąć i nie zacznie obumierać po przesadzeniu. Wykonanie tej operacji w prawidłowy sposób chroni jednak w bardzo skuteczny sposób przed niepowodzeniem i może dawać bardzo dobre rezultaty i wymierne korzyści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *