Elektryka w domu jednorodzinnym to nie tylko przewody, ale także gniazdka elektryczne czy centralny wyłącznik. Powinna być sprawdzana regularnie. Najlepiej w okresach co 5 lat, aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji związanych ze skokami napięcia. O odpowiednią elektrykę najlepiej zadbać już podczas budowy domu. Jeżeli dom już posiadamy, warto zwrócić na nią uwagę podczas remontu.

Gniazda

Nie do przecenienia jest rola gniazdek. Te powinny znajdować się w każdym pokoju, a najlepiej powinno być ich kilka w pomieszczeniu, tak, aby w razie konieczności można było podpiąć bez problemu niezbędne urządzenia. Niedobór gniazdek elektrycznych może prowadzić do korzystania z przedłużaczy. Te z kolei mogą być niebezpieczne – łatwo się o nie potknąć i wywrócić. Z biegiem czasu, w domu może brakować gniazdek elektrycznych. Łatwiej więc już na początku rozplanować gniazdka podwójne – nie jest to dużo droższe rozwiązanie, a pozwoli uniknąć wiele zmartwień w przyszłości.

Okablowanie do czujników

Czujniki dymu pełnią swoją rolę bezbłędnie pod warunkiem, że mają dostęp do energii elektrycznej. Te czerpiące ją z baterii mogą nas niestety zawieść. Trzeba je regularnie kontrolować, aby sprawdzać stan naładowania baterii. W środku nocy mogą irytująco alarmować o tym, że bateria jest na skraju wyczerpania. Aby tego uniknąć, warto podłączyć czujniki bezpośrednio do przewodów, w taki sposób elektryka w domu jednorodzinnym poradzi sobie z kolejnym problemem.

Inteligentna elektryka

Centralny wyłącznik może znacznie ułatwić życie. Zintegrowany system instalacji połączy w całość różne sprzęty elektryczne, dodatkowo za jego pomocą można sterować, roletami oświetleniem lub termostatem. To coraz częstsze rozwiązanie w nowoczesnych domach. Co prawda wiąże się to z dodatkowymi kosztami – niezbędne będzie dodatkowe okablowanie, piloty oraz sprzęt kontrolny, jednak w porównaniu do wygody jaką zintegrowany system instalacji zapewni – będą to niewielkie pieniądze.

Przygotuj się na głośniki

Przewody głośnikowe są często pomijane. Jest to błąd. W razie instalacji systemu HiFi, w celu np. stworzenia kina domowego, każdy głośnik i prowadzący do niego przewód będzie widoczny. Oczywiście, można to rozwiązać za pomocą zszywek mocujących kabel do ściany. Następnie schować go w listwach. Jednak nadal będzie to rozwiązanie nieefektywne. Jeżeli nie pomyślisz o tym wcześniej, w razie potrzeby montażu głośników na ścianach będziesz musiał skuć ścianę by schować w niej kabel. Następnie niezbędne będzie malowanie całego pomieszczenia. To sporo czasu, energii i pieniędzy. Lepiej o wszystkim pomyśleć zawczasu i przygotować się na taką ewentualność już w trakcie generalnego remontu lub budowy.

Planuj

Elektryka w domu jednorodzinnym powinna wybiegać swoją wizją nieco wprzód, tak jak w przypadku głośników tak też warto pomyśleć o możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie coraz bardziej popularniejsze, które oznacza również sporą oszczędność. Aby zainstalować panele fotowoltaiczne, niezbędne będzie okablowanie do przetwornicy i komponentów. Zazwyczaj montuje się je na strychu. Elektryka w domu jednorodzinnym powinna służyć przede wszystkim naszym przyjemnościom.

Nie tylko wnętrze

Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzanie wolnego czasu na ogrodzie w letnie wieczory, słuchając przy tym muzyki oraz korzystając z innych dogodności technicznych, Korzystających z energii elektrycznej. Przewody powinny więc także prowadzić na ogród. Nowoczesne budownictwo zakłada, że elektrykę układa się w domu w stanie surowym. Oczywiście jest to najbardziej solidne rozwiązanie. Pomaga ono zapobiec dodatkowym kosztom pracy związanej z renowacją szkód powstałych po montażu instalacji. Elektryka w domu jednorodzinnym – powinna obejmować nie tylko wnętrze, ale także jego otoczenie. Na zewnątrz, przed rozpoczęciem prac, najlepiej jeszcze w stanie surowym, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy planujemy zewnętrzne oświetlenie czy może też korzystanie ze sprzętów elektrycznych na zewnątrz w ogrodzie? Czy potrzebny będzie domofon przy furtce czy może jeszcze dodatkowe gniazdka w innym rejonie działki? Odpowiedni projekt instalacji elektrycznej to oszczędność pieniędzy w przyszłym czasie. Nie warto więc się z nim spieszyć i najlepiej pomyśleć o wszystkim zawczasu i kłaść kable na zapas, gdy wiemy że mogą się one przydać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *