Ile kosztuje elektryka w domu to pytanie zastanawia wszystkich posiadaczy mieszkania lub domu w stanie surowym i przygotowujących się do przywrócenia go do stanu używalności. Przeciętna cena jednego punktu oscyluje w granicach 30 – 50 zł. Przed wykonaniem prac warto uzgodnić w wykonawcą czy przez punkt rozumiemy jedno gniazdko nawet, jeśli jest ono podwójna. To może uchronić w przyszłości przed nieporozumieniami i zgrzytami.

Gniazda i włączniki

Koszty materiałów różnią się w zależności od naszych potrzeb i upodobań. Gniazdka na włączniki będą miały różną cenę w zależności od modelu. Z pewnością to, ile kosztuje elektryka w domu, będzie zależeć też od naszego nastawienia i sposobu robienia zakupów. Gniazda i łączniki będą tańsze w hurtowniach lub też w sklepach internetowych i podczas promocji, niż w sklepach stacjonarnych. Na cenę elektryki w domu wpływ również mają wyłączniki, łączniki, nowe przewody oraz wyłączniki nadmiarowe. Przewód 3 x 2,5 mm kosztuje średnio 220 zł za 100 m, przewody 3 x 1,5mm przydatne przy oświetleniu kosztują po 160 zł za 100 m. Wyłącznik nadmiarowy to natomiast koszt około 10 zł. Wyłącznik różnicowoprądowy będzie kosztował w granicach 100 zł. Łączniki oświetleniowe oraz gniazda kosztują średnio 10 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się na bardziej elegancki model – za pojedyncze gniazdo możesz nawet zapłacić do 50 zł.

Nie tylko cena

Cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie. Podczas montażu, zarówno w sprawie materiałów jak i robocizny, lepiej powierzyć wykonanie prac doświadczonym i sprawdzonym fachowcom, aby później nie zamartwiać się, jeśli coś nie zostanie prawidłowo wykonane. To, ile kosztuje elektryka w domu, zależy głównie o liczby gniazdek, wyłączników i przełączników. Ta będzie oczywiście zależna od powierzchni domu oraz ilości pomieszczeń. Zazwyczaj każdy projekt wyceniany jest indywidualnie. Rozdzielniki, gniazda oraz kostki – to wszystko kosztuje i na takie wydatki trzeba się przygotować.

Wybierając odpowiedniego fachowca należy zwrócić uwagę na jego uprawnienia. Tylko w ten sposób będziemy mieli gwarancję solidnie wykonanej pracy i bezpieczeństwa podczas korzystania z instalacji. Na to ile kosztuje elektryka w domu ma również wpływ to, czy zdecydujemy się na inteligentny dom. Inteligentne nowoczesne rozwiązania wymagają dokładniejszego projektu i korzystania z najnowocześniejszych technologii. Te z kolei będą wykorzystywane tylko przed doświadczonych specjalistów, doskonale zdających sobie sprawę z jakości wykonywanej przez nich pracy.

O czym warto pamiętać. Alarm.

Instalacja elektryczna jest jednym z najistotniejszych elementów domu. Pozwala nam na co dzień cieszyć się z dobroci techniki. Koszt instalacji elektrycznej będzie obejmował materiały, takie jak kable, gniazda, skrzynki, ale także koszt robocizny. Zasilanie sprzętu RTV i AGD, sterowanie alarmem czy termostatem to dodatkowe koszty. W zależności od naszych preferencji i stopnia zaawansowania elektryki w domu, będą różnić się koszty. Ważne, aby projekt był wcześniej ustalony razem z fachowcami i dokładnie oznaczony. W domu jednorodzinnym w zupełności wystarczy od 12-16 kW. Ogrzewanie podłogowe zwiększa wymagania nawet dwukrotnie. Jeżeli ważne jest dla ciebie bezpieczeństwo, nie zaniedbuj także instalacji elektrycznej niezbędnej do obsługi systemu alarmowego. Czynniki powinny mieć połączenie z centralą wykonane indywidualnie. Jeśli będą także czujniki ruchu oraz dźwięku (w przypadku zaawansowanego systemu alarmowego) to ile kosztuje elektryka w domu – może się znacznie różnić od podstawowego projektu. Wymagane będzie położenie wielu dodatkowych kabli oraz instalacji czujników. Warto o tym pamiętać i liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *