Ile kosztuje inteligentny dom? Na pewno tyle, ile jest warty za sprawą nowoczesnej technologii. Ten system znacznie podwyższa standard życia. Pozwala zautomatyzować wiele czynności związanych z prowadzeniem domostwa. Przed tym zanim omówimy cenę, warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie: Czym jest inteligentny dom i czy warto go w ogóle instalować.

System przewodowy

Przede wszystkim, inteligentny system sterowania poszczególnymi podzespołami w domu może być bezprzewodowy lub przewodowy. Różnica tyczy się centrali i sposobu jej komunikacji z resztą. Inteligentny dom przewodowy jest połączony z oświetleniem, włącznikami i roletami za pomocą przewodów, które trzeba położyć fizycznie. Takie rozwiązanie to błyskawiczny przepływ informacji. Najłatwiej jest go zainstalować w nowych budynkach, w stanie surowym. Kiedy dom jest już wyremontowany – położenie masy przewodów może być kłopotliwe. Ściany muszą być skute, następnie ubytki tynkowane i malowane. Jest to czasochłonne i kosztowne. Dodatkowo, koszt tych przewodów może być dość spory i robocizna również. Chcąc oszczędzić i cały czas myśląc o tym, ile kosztuje inteligentny dom, warto również rozważyć system bezprzewodowy. W tym przypadku centrala łączy się z resztą urządzeń za pomocą WiFi, Bluetooth lub BLE. Jest to spora wygoda i oszczędność. Nie trzeba kłaść przewodów.

Chmura

Komunikacja za pomocą chmury może wywoływać jednak lekkie opóźnienia. Z reguły są to systemy uniwersalne. Doskonale nadają się do niższych domów. Określenie inteligentny dom często się słyszy, lecz nie każdy wie, co to właściwie jest. W skrócie – jest to dom, gdzie sporo procesów związanych z funkcjonowaniem domowników i troski o dom jest zautomatyzowana. Temperatura może być regulowana za pomocą termostatu z odległości, dodatkowo można ustawiać także konkretne godziny w których takie ogrzewanie ma się włączyć.

Inteligentny dom – koszt

Inteligentny dom pozwala zaoszczędzić wiele czasu i zapomnieć na chwilę o takich prozaicznych czynnościach jak zasłanianie rolet czy włączanie światła. Inteligentny dom ma więc za zadanie ułatwić życie. Na jego koszt składa się centrala, ale także inteligentne włączniki, inteligentne żarówki oraz lampy. Dodatkowym kosztem będzie także sterownik rolet czy inteligentny termostat. System inteligentnego domu również idzie w parze z systemem alarmu. Tutaj niezbędne są liczne czujniki, kamery oraz syreny. To, ile kosztuje inteligentny dom, zależy także od wykonawcy. Poszczególne firmy oferują różne stawki za instalację. Dodatkowo, poszczególne podzespoły mogą mieć różne ceny w różnych sklepach. Warto kupować je na spokojnie i poczekać na przykład na okazję w sklepie internetowym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *