Inteligentny dom systemy to komplet rozwiązań łączących myśl z dziedziny automatyki, informatyki oraz elektryki. Ideę inteligentnego domu zakłada łatwość w obsłudze konkretnych urządzeń i nadzorowania przestrzeni. Na rynku Istnieje wiele gotowych rozwiązań. Są też takie, które na naszą prośbę mogą dodatkowo usprawnić specjaliści. Jaki jednak w tych systemów inteligentnego domu jest najlepszy? Na który się zdecydować?

Centrala

Inteligentny dom to nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo. Pomaga zwiększyć kontrolę nad alarmem. Liczne czujniki oraz przekaźniki pozwalają zdalnie zamykać rolety, wyłączać czujniki czy gasić światło. Systemów inteligentnego domu jest wiele tak, jak wiele jest typów ludzi. Sercem każdego Smart Home jest centrala. Nazywa się tak urządzenie, które umożliwia komunikację między poszczególnymi podzespołami. Komunikacja ta może się odbywać za pomocą przewodów lub też być bezprzewodowa i łączyć się na przykład za pomocą Bluetooth. Centrala to także źródło statystyk oraz dokładny opis stanu poszczególnych kontrolerów, a także czynników. Centrala również odpowiada za kompatybilność podzespołów, które nie pochodzą od jednego producenta. Jest to serce, ale również mózg całego systemu.

Kontrola na odległość

Inteligentny dom systemy pozwalają na sterowanie podzespołami za pomocą internetu, często również z aplikacji mobilnej. Jest to niesamowicie przydatne, zwłaszcza jeśli często nie ma nas w domu lub często podróżujemy. Czy jest coś lepszego niż wyłączenie alarmu, który włączył się przypadkowo lub też zmienienie temperatury pomieszczenia czy ustalenie godziny otworzenia drzwi i rolet wewnętrznych, akurat na czas kiedy będziemy wracać? Inteligentny dom systemy wprowadzają więc szereg rozwiązań ułatwiających życie. Wiele z nich można obsługiwać także za pomocą głosu. Do takich rozwiązań należą choćby produkty Apple Siri, Assistant czy Amazon Alexa.

Może jednak przewody?

Choć łączność bezprzewodowa może wydawać się łatwiejsza w obsłudze i prosta w montażu, to jednak nie można zapominać o niezawodności przewodów. Oczywiście system inteligentnego domu to zazwyczaj produkt wysokiej jakości, cechujący się swoją niezawodnością. Jeżeli jednak chcesz mieć stuprocentową pewność, lepiej wybierz rozwiązanie z przewodami. Istnieją dwa podstawowe typy Smart Home. Inteligentny dom systemy mogą być rozproszone lub centralne. System Centralny komunikuję się z centralą – od niej zależy cała łączność i sprawczość nad szczególnymi układami. To rozwiązanie wygodne, jednak w przypadku uszkodzenia centrali – może być dość kłopotliwe. System rozproszony uwzględnia kilka punktów oddalonych od siebie, które razem tworzą jedną centralę. Mogą działać ze sobą wspólnie, ale mogą także działać niezależnie. Każdy z nich odpowiedzialny jest za inne podzespoły. Jeden z nich sterować będzie roletami, inny zaś temperaturą, jeszcze inny alarmem. Rozwiązanie to jest o tyle wygodniejsze, że można umieszczać poszczególne jego kontrolki w różnych pomieszczeniach, tam gdzie najczęściej kontrolujemy inne podzespoły. To także większa niezawodność. W razie uszkodzenia jednej kontrolki, przestaje działać tylko ona – reszta będzie kontynuować pracę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *