Jak urządzić ogród to pytanie, które pojawia się u wielu osób, które posiadają własny dom. Przestrzeń przed domem należy bowiem odpowiednio zagospodarować, aby możliwe było miłe spędzanie w niej czasu. Prawidłowe podejście do tej kwestii ma bardzo duże znaczenie i przekłada się na możliwość zrelaksowania się w okresie letnim przed domem. Sama kwestia prawidłowego urządzenia ogrodu jest jednak bardzo problematyczna. Wiele osób nie wie na jakie rośliny warto się decydować i jak prawidłowo je rozmieścić, aby ogród wyglądał bardzo efektownie. Przedstawiamy porady, które pozwolą nawet osobom początkującym na wtajemniczenie się w kwestie projektowania ogrodu i uzyskanie bardzo ciekawego efektu z tym związanego.

Postaw na zróżnicowane rośliny

W ogrodzie warto postawić na posadzenie zróżnicowanych roślin. Zarówno drzewa liściaste i iglaste, byliny oraz krzewy wprowadzą do ogrodu niepowtarzalny klimat i sprawią, że korzystanie z przestrzeni będzie o wiele przyjemniejsze. Drzewa są doskonałym wyborem nawet do mniejszych ogrodów. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się klon zwyczajny, judaszowiec kanadyjski, sumak octowiec czy ozdobne odmiany wiśni, jabłoni i magnolii. Drzewa te nie osiągają bardzo dużych rozmiarów i są znakomitym wyborem do niewielkich przestrzeni.

Bardzo istotny element stanowią także byli okrywowe, które posadzone między krzewami chronią przed pojawianiem się chwastów. Dzięki temu zmniejszy się ilość czasu potrzebnego do prawidłowej pielęgnacji przydomowego ogródka.

Jeżeli chodzi o rośliny iglaste to tutaj warto stawiać przede wszystkim na krzewy. Większość z nich nie wymaga bardzo dokładnej pielęgnacji i jest w stanie rosnąć w każdych warunkach. Jałowce czy kosodrzewina są w stanie rosnąć nawet na piaszczystej glebie.

Zadając sobie pytanie jak urządzić ogród warto mieć także na uwadze krzewy o przebarwiających się liściach. Wprowadzą one koloryt do całej przestrzeni i sprawią, że będzie ona prezentowała się jeszcze lepiej. Dobrze mogą sprawdzić się pięciorniki krzewiaste i pęcherznice kalinolistne. Ciekawym wyborem będą także różne odmiany irgi, które posiadają błyszczące liście, a w okresie jesienno-zimowym pędy są pokryte koralowymi owocami.

Elementy infrastruktury

Ogród ma przede wszystkim stanowić miejsce do wypoczynku i relaksu. Dlatego tez należy pamiętać o odpowiednich elementach infrastruktury. Z pewnością przyda się tutaj altana, która pozwoli schronić się w razie potrzeby przed deszczem lub słońcem. Najlepiej sprawdzają się altany wykonane z drewna. Wpasowują się w otoczenie, a przy tym przy odpowiedniej impregnacji są bardzo trwałe. Zastanawiając się jak urządzić ogród warto także rozważyć wybudowanie murowanego grilla. Taka konstrukcja sprawi, że na działce zawsze będzie dostępne miejsce do grillowania. Przy tym należy pamiętać o tym, że większość elementów infrastruktury ogrodowej można wykonać samemu. Wystarczy jedynie odrobina zdolności manualnych i czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *