Jak zaprojektować ogród przed domem to pytanie zadawane przez wielu mieszkańców domów jednorodzinnych. Przestrzeń przed domem należy bowiem odpowiednio zagospodarować i przygotować ją jako miejsce do relaksu. Korzyści z prawidłowego przygotowania takiej przestrzeni będą bardzo wysokie i widoczne przez wiele lat. Dobrze zaprojektowany ogród nie będzie wymagał bardzo dokładnej pielęgnacji i korzystanie z niego będzie komfortowe. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi kwestiami z zakresu projektowania ogrodu. Nawet osoby robiące to po raz pierwszy będą w stanie poradzić sobie ze stworzeniem funkcjonalnej przestrzeni, w której przebywanie będzie bardzo komfortowe i wygodne. Zapraszamy do zapoznania się z poradami.

Centralny punkt ogrodu pozostaw pusty

Zastanawiając się jak zaprojektować ogród przed domem należy pamiętać o tym, aby jego centralny punkt pozostawić pusty. Centrum ogrodu nie powinno być zajęte przez drzewa lub krzewy, gdyż w ten sposób zdecydowanie traci na przestrzenności. Nawet sporych rozmiarów ogród z zajętym środkiem będzie wydawał się ciasny. Dlatego też osoby chcące samodzielnie zaprojektować ogród i zrobić to poprawnie powinny to miejsce pozostawić zupełnie puste. Takie działanie będzie dawało najlepsze rezultaty i pozwoli na osiągnięcie świetnych efektów z niego wynikających. Wszystkie rośliny powinny znajdować się na skraju ogrodu, tworząc swego rodzaju naturalny płot dla całej przestrzeni. W ten sposób można odciąć się od otoczenia i doprowadzić do tego, że sam ogród będzie prezentował się fantastycznie.

Stosuj zróżnicowaną roślinność

Bardzo ważne jest także stosowanie zróżnicowanej roślinności. Zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste powinny znaleźć swoje miejsce w ogrodzie. Nie można także zapominać o bylinach i krzewach, które nadadzą całości bardzo wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Sprawią, że sam ogród będzie prezentował się znakomicie i możliwe będzie bardzo komfortowe korzystanie z niego i przebywanie w nim. Roślinność pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji może prezentować się znakomicie i nada ogrodowi bardzo niepowtarzalnego i wyjątkowego charakteru. Większość projektantów zaleca rozmieszczanie roślinności w taki sposób, aby na obrzeżach były one ułożone zgodnie z wysokością od najniższych do najwyższych. Bardzo popularne są także wyspy z roślinami, które są polecane przede wszystkim w miejscach, gdzie zlokalizowano spore ilości kostki. Może to dotyczyć na przykład wjazdów na do garażu lub drogi do wiaty śmietnikowej.

Funkcjonalność ogrodu

Zastanawiając się jak zaprojektować ogród przed domem nie można również zapominać o tym, że największe znaczenie dla wszystkich osób ma funkcjonalność takiej przestrzeni. Należy w ten sposób rozmieszczać wszystkie rośliny i elementy ogrodu, aby był on maksymalnie wygodny i komfortowy w użyciu. Samo korzystanie z ogrodu będzie dzięki temu o wiele przyjemniejsze. Osoby, które nie mają czasu na pielęgnację przestrzeni powinny również wybierać rośliny odporne na niekorzystne warunki. Dzięki temu będą one świetnie się prezentowały nawet bez ciągłej opieki nad nimi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *