Jak zaprojektować ogród to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które posiadają domki z własnym podwórkiem. Prawidłowe zaprojektowanie przestrzeni przed domem pozwala miło spędzić na niej swój czas. Ogród może stanowić świetne miejsce do relaksu i pozwoli na miłe spędzenie w nim czasu w okresie letnim. Bardzo istotne jest jednak to, aby pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pozwolą na osiągnięcie świetnych rezultatów. Zwłaszcza osoby, które pragną samodzielnie wykonać ogród powinny zainteresować się tymi poradami. Prezentujemy bowiem najważniejsze kwestie dotyczące projektowania przestrzeni przed domem.

Odpowiednie rozmieszczenie roślin

Kluczowe znaczenie w przypadku ogrodu ma prawidłowe rozlokowanie wszystkich roślin. Pierwsza kwestia dotyczy nie umieszczenia ich w centralnym miejscu ogrodu. Nawet niewielkie drzewo umieszczone w centrum sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się znacznie mniejsza. Dla uniknięcia takiego efektu miejsce centralne ogrodu powinno zostać puste.

Zadając sobie pytanie jak zaprojektować ogród należy pamiętać również o tym, aby układać rośliny piętrami. Klasyczna kolejność to: trawnik, rośliny jednoroczne oraz dwuroczne, byliny, niskie i wysokie krzewy, a dopiero na samym skraju ogrodu wysokie drzewa. Dodatkowo można postawić na drzewa o liściach zielono-niebieskich. Taka kolorystyka na skraju ogrodu będzie w stanie ten powiększyć optycznie i sprawi, że ogród zyska na przestrzeni.

Dostosowanie się do otoczenia

Bardzo ważna kwestia to również odpowiednie dostosowanie się do otoczenia wokół domu. Bardzo często w ogrodzie mogą już rosnąć pewne gatunki drzew i krzewów. Zwłaszcza drzew nie powinniśmy zatem wycinać, a po prostu dostosować pozostałe elementy ogrodu do nich. Stare drzewa mogą prezentować się znakomicie i odpowiednio wykorzystane będą stanowiły ozdobę w ogrodzie. Zamiast je wycinać, lepiej o nie zadbać.

Nie należy także sadzić roślin zbyt blisko domu. Drzewa i wysokie krzewy mogą urosnąć do bardzo dużych rozmiarów. Zlokalizowane zbyt blisko domu będą zatem rzucały na ten cień i stwarzały zagrożenie dla konstrukcji. Ważne są również korzenie. Potrafią one bowiem podczas rozrostu naruszyć fundamenty domu i tym samym sprawią, że cała konstrukcja będzie groziła zawaleniem. Pamiętanie o tej kwestii ma bardzo duże znaczenie i warto się na tym aspekcie skupić, gdyż przełoży się on na znacznie większy komfort mieszkania w konkretnej nieruchomości.

Praktyczność przestrzeni

Poruszając kwestię tego jak zaprojektować ogród należy także pamiętać o jego praktyczności. Ogród ma przede wszystkim stanowić miejsce do relaksu i z tego powodu nie warto umieszczać w nim zbyt wielu roślin. Nie należy także sadzić ich zbyt gęsto, gdyż utrudnia to późniejszą pielęgnację. Nowoczesne ogrody są najczęściej bardzo przestronne i oferują wiele przestrzeni. Dzięki temu wyglądają bardzo dobrze i możliwe jest miłe spędzanie na nich swojego wolnego czasu. Pamiętając o tej kwestii można samodzielnie stworzyć taki ogród, który będzie odpowiadał wszystkim potrzebom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *