Jaka hydroizolacja do łazienki zależy od tego jak to pomieszczenie w naszym przypadku jest narażone na powstawanie grzybów oraz pleśni. W większości wypadków jest jednak przestrzeń narażona na największy kontakt z wodą. Należy pamiętać o tym, że są miejsca średnio narażone oraz te mające stały kontakt z wodą. W drugim przypadku ważne jest aby zabezpieczyć je szczelną izolacją wysokiej jakości. Strefy mokre to przede wszystkim otoczenie prysznica oraz wanny. Pozostała przestrzeń jest ogólnie nazwana strefą wilgotną.

Izolacja przeciwwilgociowa musi być najwyższej jakości, zwłaszcza w strefie mokrej. W przypadku stref wilgotnych konieczne jest gruntowanie. Dodatkowo kafelki powinny być przyczepione do podłoża za pomocą kleju wodoodpornego. Ściany w pobliżu prysznica lub wanny muszą być pomalowane farbą do tego przeznaczoną. Podłoga w łazience pod wanną, zlewem lub prysznicem oraz ściany promieniu do 2 m wymagają jak największej hydroizolacji.

Niezbędna hydroizolacja

Wykończenie ścian i podłóg materiałami wodoodpornymi łatwymi do mycia to gwarancja sukcesu. Drewno występujące w łazience może robić dobre wrażenie, pod warunkiem że jest niezwykle dbale zabezpieczone. Aby uniknąć pleśni, grzybów w łazience używa się izolacji przeciwwilgociowej. Same spoiny i fuga między płytkami nie wystarczą z biegiem czasu płytki mogą pękać, a destrukcja będzie postępować. Skutki braku hydroizolacji w łazience mogą się uwidocznić nawet po kilku latach i siać spustoszenie.

Jaką hydroizolację wybrać?

Przed odpowiedzeniem sobie na pytanie jaka hydroizolacja do łazienki warto wiedzieć o tym, że ten proces wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów. Muszą one chronić skutecznie przed działaniem wody. Przede wszystkim, podłoże musi być do tego przygotowane, dokładnie zagruntowane, a styki podłogi ze ścianą uszczelnione. Hydroizolację łazienki najłatwiej wykonać folią w płynie. Taka osłona wkłada się z dwóch warstw nałożonych oddzielnie w odstępach 10-12h. Dodatkowo, za prawidłową izolację mogą odpowiadać także zaprawy do płytek ceramicznych. Są to zazwyczaj elastyczne produkty przeznaczone do stref mokrych, które nadają się także na ogrzewanie podłogowe. Po wymieszaniu takiej zaprawy i odczekaniu około 5 -10 minut, należy ją ponownie wymieszać, a następnie nanieść na podłoże. Zaprawę hydroizolacyjną nakładamy gładką krawędzią równomiernie ją dystrybuując. Płytki ceramiczne kładziemy z użyciem krzyżyków dystansowych dokładnie dociskając.

 

Podatność na nasiąkanie


W przypadku podłoża podatnego na nasiąkanie, przed położeniem folii w płynie, taką powierzchnię należy zagruntować.
Mówimy o ścianach betonowych pokrytych tynkiem cementowych lub też cementowo-wapiennych. Podłoża wysoko nasiąkliwe to również ściany z cegły ceramicznej i silikatowej. Wyjątkowo podatną powierzchnią na wilgoć będzie gazobeton.

Płyty i masy uszczelniające

Jaka hydroizolacja do łazienki? Wodoodporne płyty można wzmocnić dodatkowo hydroodpornymi taśmami, a styki płyt zaszpachlować. Nie wszystkie produkty hydroizolacyjne wymagają gruntowania, jednak na wszelki wypadek zawsze lepiej z niego skorzystać. Płynna folia jest substancją najprostszą do użycia. Jest przeznaczona do przestrzeni narażonych na czasowe oddziaływanie wody. Masa uszczelniająca ma większą gęstość niż hydroizolacyjne folie. To zazwyczaj miks cementu oraz żywic syntetycznych. Zastosowanie masy to przede wszystkim powierzchnie betonowe, tynki cementowe oraz wylewki. Tynki cementowo-wapienne to doskonałe rozwiązanie do uszczelniania murów ze spoiwami. Takie masy uszczelniające najlepiej rozprowadzać do pomocą pędzla lub pacy. Masy uszczelniające z włóknami szklanymi to produkty wyższej jakości, gwarantujące jeszcze większą hydroodporność. Kolejnym sposobem jest także zaprawa na bazie cementu. Jej lepiej jednak w łazience nie stosować – przeznaczona jest głównie do tarasów i balkonów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *