Jaka hydroizolacja na fundament – z pewnością taka wysokiej klasy, która zapewni wieloletni spokój. Nikt nie chce przecież przejmować się wilgocią oraz ubytkami w ścianach zwłaszcza, że fundamenty są niezwykle istotne w przypadku domu. Wszelkie zaniedbania dotyczące hydroizolacji fundamentów mogą sprzyjać pojawianiu się w przyszłości grzybów oraz pleśni, a także mikropęknięć. W zależności od rodzaju budynku będzie zależał dobór odpowiednich materiałów. Czynnikami mającymi wpływ na podjęcie decyzji będą na pewno: stopień przepuszczania wody przez okoliczne grunty, fundusz jakim dysponujemy na takie działania, a także poziom wód gruntowych.

 

Gruntowanie

Fundamenty są ostoją budynku. Często niestety ich wpływ na późniejszy stan całego domu jest niedoceniany. Zarówno przez rodziny samodzielnie budujące dom, jak i przez projektantów oraz deweloperów. W przypadku pionowej hydroizolacji fundamentów należy stosować środki gruntujące posiadające wysoką zdolność penetracji betonu. Dodatkowo muszą mieć także możliwość wiązania pyłu na powierzchni fundamentu. Takie gruntowanie zapewni sporą przyczepność hydroizolacji do fundamentów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań dotyczących hydroizolacji pionowej fundamentów jest nanoszenie środków bitumicznych rozcieńczonych z wodą. Taki proces powtarza się dwukrotnie.

 

Masy bitumiczne

Nie zawsze niski koszt początkowy będzie świadczyć o oszczędności związanej z inwestycją. Masy bitumiczne modyfikowane zapewniają lepszą ochronę przed wilgocią. Choć mogą być bardziej agresywne dla termoizolacji, to jednak należy pamiętać, że po czasie rozpuszczalnik wyparowuje – nie zajdzie więc reakcja ze styropianem.

 

Izolacja przeciwwilgociowa

Jeżeli grunt na jakim będzie stawiany budynek jest niespoisty, ale o dobrej przepuszczalności, zaleca się wykorzystanie izolacji przeciwwilgociowej. To rozwiązanie nadaje się, kiedy poziom wody gruntowej znajduje się poniżej fundamentu. Izolacja przeciwwodna to odpowiedni wybór w przypadku, gdy poziom wody gruntowej jest niemalże równy z poziomem fundamentu. Izolacja przeciwwodna powinna być wykorzystywana na podłożach z gliny, a także na glinach piaszczystych.

Wykorzystanie polistyrenu


Następnym elementem hydroizolacja jak wykonać już po rozprowadzeniu masy będzie użycie płyt polistyrenu. najlepiej wybierać takie materiały które charakteryzują się jak najmniejszą nasiąkliwością, a także są odporne na ścisk. Płyty z takich materiałów obrabia się za pomocą podstawowych narzędzi czyli piły lub noża. Do fundamentów są przyczepiane za pomocą klejów bitumicznych lub poliuretanowych. Warto poświęcić na ten proces trochę uwagi i energii, tak, aby to zadanie było wykonane rzetelnie. To ważne, aby przy zasypaniu fundamentów gruntem płyty XPS nie przemieszczały się. Powinny być ściśnięte tak, aby między nimi nie było szczelin. W przeciwnym razie mogą powstawać mostki termiczne. Tak wykonane fundamenty będą spełniać rolę hydroizolacyjną, ale także termiczną. Prawidłowo przeprowadzony proces hydroizolacji to nałożenie przynajmniej dwóch powłok ochronnych na podłoże, która jest zagruntowane.

Folia bąbelkowa

Kolejnym sposobem wykończenia hydroizolacji pionowej fundamentów może być także zastosowanie folii bąbelkowej do tego przeznaczonej. Można ją przymocować używając wkrętów lub gwoździ. Podczas procesu warto cały czas korzystać z podkładek uszczelniających nie zapominając o listwie wykończeniowej. Dzięki temu przestrzeń między izolacją a fundamentem nie będzie narażona na wnikanie zanieczyszczeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *