Kiedy przycinać tuje to bardzo częste pytanie osób, które posiadają ogród i chcą odpowiednio zadbać o znajdujące się w nim rośliny. Tuje są w takich miejscach bardzo często obecne i ich odpowiednia pielęgnacja i dbanie o nie ma olbrzymie znaczenie dla wyglądu samego ogrodu. Warto zatem odpowiednio o nie dbać i pielęgnować te rośliny. Przedstawiamy zatem informacje na temat tego, kiedy przycinać tuje i czy w ogóle należy to robić.

Okres przycinania

Tuje przycinać należy w określonych porach roku. Tylko wtedy zostaną wzmocnione w ten sposób, a przycinanie im nie zaszkodzi.

Przyjmuje się, że pierwsze przycinanie należy wykonać wczesną wiosną. Najlepiej zdecydować się na nie jeszcze zanim pojawią się nowe pędy.

Drugie cięcie następuje latem i w tym przypadku dotyczy jedynie poprawy kształtu rośliny. Cięć na tym etapie zazwyczaj nie potrzeba wielu i można stosunkowo łatwo zadbać o samą roślinę.

Trzeciego cięcia należy dokonać na przestrzeni sierpnia i września. W ten sposób za pomocą cięć pobudzamy gałązki do wzrostu, a odpowiedni czas pozwoli im zdrewnieć nim nastąpią mrozy.

Kiedy przycinać tuje – kwestia zależna od gatunku

Bardzo ważne w przypadku przycinania drzew jest także ich gatunek.

Tuja „Szmaragd” oraz „Columna” to gatunki, które są najczęściej stosowane jako naturalny żywopłot. Gatunki te nie wymagają zatem przycinania i można pozwolić im na swobodny rozrost. Niektórym może jednak zależeć na nadaniu im kształtu oraz ich zagęszczenie. W takiej sytuacji przycięcia najlepiej dokonać w okresie wczesnowiosennym.

W przypadku takich gatunków jak „Aureoscpicata”, „Brabant” czy „Aurescens” przycinanie jest jednak konieczne. W tym wypadku najlepiej stosować się do przycinania trzy razy do roku. Taka ilość w zupełności wystarczy do tego, aby tuje prezentowały się świetnie i były utrzymane w dobrym stanie. Możliwe będzie w ten sposób kontrolowanie rozrostu drzew oraz nadawanie im odpowiedniego kształtu, który przełoży się na wygląd całego ogrodu.

Pierwsze przycinanie

Kiedy przycinać tuje to również pytanie, które odnośnie się do młodych drzew. W takim przypadku pierwszych cięć najlepiej dokonać minimum rok po posadzeniu drzewka. Przycinanie najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Należy bowiem zdążyć przed okresem pojawienia się na drzewku pączków.

Odpowiednie narzędzia

W celu uzyskania dobrych rezultatów z przycinania niezbędne jest także stosowanie odpowiednich narzędzi, które zagwarantują możliwość łatwego nadawania kształtu i które sprawdzą się świetnie. Tutaj możliwości jest bardzo wiele. Sprawdzą się zarówno ręczne sekatory i nożyce, ale także urządzenia elektryczne. Bardzo przydatne mogą być także krótkie nożyce, które pozwolą na dokonanie bardziej precyzyjnych cięć. Ważne jest tutaj stosowanie bardzo ostrych narzędzi, które pozwolą na dokonywanie dokładnych odcięć bez okaleczania drzewa. Rezultaty prawidłowego podejścia do kwestii przycinania będą znakomite, a tuje będą prezentowały się fantastycznie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *