Jak przygotować ziemię pod trawnik to pytanie zadawane przez wszystkich, którzy chcą cieszyć się idealnie zielonym trawnikiem przed domem. Wbrew pozorom samo utrzymanie trawnika w świetnym stanie nie jest bardzo proste i wymaga sporej ilości pracy. Efekty z takiego działania mogą być jednak znakomite i trawa może prezentować się dzięki temu świetnie. Oprócz samego nawożenia w odpowiedni sposób bardzo duże znaczenie ma także przygotowanie gleby. Ziemia bogata w składniki odżywcze jest idealna dla trawnika i sprawia, że trawa może bardzo szybko rosnąć i zachowywać świetny wygląd. Prezentujemy zatem w jaki sposób można przygotować glebę pod trawnik, aby rezultaty z takiego działania były naprawdę znakomite.

Oczyszczenie gleby

Pierwsze co należy zrobić to oczyszczenie gleby. Ważne jest usunięcie z niej kamieni, gruzu, resztek budowlanych i innych niepożądanych zanieczyszczeń. Etap ten jest bardzo czasochłonny, ale zarazem niezbędny. Duże zanieczyszczenie gleby będzie bowiem sprawiało, że trawa nie będzie zdrowa, a dodatkowo będzie rosła nierównomiernie i pojawiają się przerzedzenia na jej powierzchni. Trawnik nie będzie zatem wyglądał tak jak sobie zaplanowaliśmy.

Przygotowanie gleby

Osoby zadające sobie pytanie jak przygotować ziemię pod trawnik muszą pamiętać o tym, że jest to bardzo czasochłonny proces, który wymaga wiele wysiłku. Chcąc jednak uzyskać idealnie zielony trawnik trzeba przejść przez ten etap. Prawidłowe przygotowanie gleby to bowiem 75% sukcesu w uzyskaniu gęstego i zielonego trawnika przed swoim domem.

Pierwszy etap dotyczy przekopania gleby, na której będzie miał znaleźć się trawnik. Przekopanie polega na rozkruszeniu grudek ziemi w celu jej napowietrzenia, rozluźnienia i poprawienia jej struktury. Można to wykonać samodzielnie poprzez użycie szpadla.

Po przekopaniu możliwa jest także ocena stanu gleby. Na tym etapie można pokusić się o zastosowanie podłoża do trawników, kompostu lub obornika. Kompost i obornik najlepiej rozłożyć odpowiednio wcześniej, aby miał czas na wniknięcie w glebę. Dzięki temu zostaną do niej dostarczone niezbędne składniki odżywcze i gleba stanie się bardziej przyjazna dla trawników.

Usuwanie chwastów i sianie trawnika

Kolejny element odpowiedzi na pytanie jak przygotować ziemię pod trawnik to usunięcie z niej chwastów. Im lepiej gleba zostanie oczyszczona ze wszystkich niepowołanych roślin tym mniej problemów w przyszłości. Odchwaszczanie najlepiej wykonać kilka razy w odstępach 2-3 tygodni. W ten sposób możliwe będzie pozbycie się większości chwastów, które mogą się pojawiać.

Dopiero na tak przygotowanej i oczyszczonej glebie można rozpocząć sianie trawnika. Prawidłowe przygotowanie się do tego etapu jest niezmiernie istotne, gdyż definiuje czy trawa faktycznie będzie rosła zdrowa. Po zasianiu trawy należy już tylko pamiętać o jej koszeniu i regularnym nawożeniu, aby utrzymać ją w dobrym stanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *