Kiedy nawozić tuje to bardzo ważne pytanie, na które odpowiedź powinien znać każdy ogrodnik. Tuje mimo, że zaliczają się do iglaków odpornych na niekorzystne warunki również wymagają odpowiedniego nawożenia. Dzięki temu nie zmienią swojej barwy na brązową i pozostaną gęste. Prawidłowe nawożenie pomaga w utrzymaniu drzewek w dobrej kondycji i jest niesamowicie istotne. Warto zatem w odpowiedni sposób podchodzić do tej kwestii, aby osiągać świetne rezultaty i móc czerpać radość z takiego podejścia do sprawy. Prezentujemy najważniejsze kwestie, które dotyczą nawożenia i zastosowanie się do nich pozwoli na utrzymanie drzewek w świetnej kondycji i doskonałym stanie. Zapraszamy zatem do lektury.

Najlepsze okresy na nawożenie tui

Osoby zastanawiające się kiedy nawozić tuje powinny pamiętać o tym, że istnieje kilka najlepszych okresów na przeprowadzenie nawożenia.

Pierwszy termin to okres wiosenny, który trwa od początku marca do końca kwietnia. Podczas tego nawożenia ważne jest użycie nawozu o wysokiej zawartości azotu. Nawóz powinien być również bogaty w magnez. Na rynku dostępne są gotowe preparaty, które posiadają wszystkie niezbędne mikroelementy, które będą wspierały rozwój drzewek.

Drugie nawożenie to tzw. letnie. Odbywa się ono na początku czerwca. Podobnie jak w przypadku wiosennego tutaj także stosowane są nawozy o wysokiej zawartości azotu i magnezu.

Trzecie nawożenie jesienne należy przeprowadzić we wrześniu lub październiku. W tym przypadku ważne jest także zastosowanie nawozu, który będzie posiadał niską zawartość azotu. Będzie natomiast posiadał spore ilości fosforu i potasu. Ten etap nawożenia ma szczególne znaczenie, gdyż gwarantuje odporność drzewka na niskie temperatury i chroni je przez okres zimowy. Zastosowanie odpowiedniego nawozu sprawia, że tuja po zimie będzie prezentowała się świetnie.

Nawozy mineralne i organiczne

Sama kwestia kiedy nawozić tuje to nie jedyna niewiadoma dla początkujących ogrodników. Istotne jest wybranie również odpowiedniego nawozu, który pozwoli na dostarczenie drzewku niezbędnych mikroelementów. Nawożenie tui jest możliwe zarówno za pomocą nawozów mineralnych, jak i organicznych. Nawozy mineralne najczęściej składają się z kompletu mikroelementów, które są potrzebne tui do osiągania wzrostu. Takie nawozy mogą zatem sprawdzać się świetnie i warto je stosować. Najlepiej wybierać produkty przeznaczone do konkretnych drzewek. Również ich dawkowanie jest bardzo ważne. Najczęściej zalecane jest rozsypanie około 100 g nawozu wokół pnia drzewka. Nawóz następnie wsiąknie w glebę.

Nawozy organiczne takiej jak kompost lub obornik także mogą korzystnie działać na drzewko. Zaleca się ich stosowanie raz w sezonie. Nawozy organiczne przede wszystkim pozytywnie wpływają na glebę, co w rezultacie przekłada się także na stan tui zlokalizowanej w ogrodzie. Dodatkowo bardzo ważna cecha nawożenia organicznego to fakt, że nie da się w ten sposób przenawozić rośliny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *