Kiedy sadzić tuje to bardzo ważne pytanie zadawane przez osoby, które dopiero tworzą ogród. Zaopatrzenie go w drzewka i krzewy jest niezbędne dla jego świetnego wyglądu. Tuje stanowią natomiast bardzo ważny element naturalnego wystroju każdego ogrodu i ich posadzenie w nim może dawać znakomite rezultaty i może prowadzić do mnóstwa korzyści. Drzewka te mogą między innymi zostać wykorzystane jako naturalny żywopłot i dzięki temu pozwolą na odgrodzenie się od innych posiadłości w naturalny sposób. Dodatkowo są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i bardzo dobrze wyglądają. Przedstawiamy najważniejsze zasady związane z ich sadzeniem w swoim ogrodzie.

Tuje można sadzić przez większość

Osoby zastanawiające się kiedy sadzić tuje mogą odetchnąć z ulgą, gdyż panuje tutaj bardzo wysoka dowolność. Rośliny te z uwagi na swoją wysoką odporność na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nawet na kilka tygodni przed ewentualnymi przymrozkami można zdecydować się na posadzenie tui bez obaw, że niska temperatura jej zaszkodzi. Samo sadzenie drzewek może zatem przebiegać bardzo komfortowo i przyjemnie dla wszystkich osób. Duża dowolność w sadzeniu sprawia, że łatwo te wyjątkowe drzewka wprowadzić do swojego ogrodu i tym samym nadać mu bardzo wyjątkowego i niepowtarzalnego wyglądu, który wpłynie na samo postrzeganie przestrzeni przed domem. Warto się takimi właśnie możliwościami zainteresować.

Przygotowanie miejsca pod sadzenie

Sama dowolność w kwestii kiedy sadzić tuje nie zmienia jednak faktu, że pod proces sadzenia należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim niezbędne jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca i przygotowanie podłożą. Tuje podobnie jak wiele roślin najlepiej czują się na glebach żyznych i bogatych w składniki mineralne. Istotne jest także oczyszczenie gleby z wszelkich zanieczyszczeń oraz trawy przed umieszczeniem w niej drzewka. Można także zastosować podłoże dedykowane do iglaków, które zwiększy szanse na to, że tuja przyjmie się na danym terenie.

Przed samym sadzeniem zaleca się również zanurzenie korzeni tui w wodzie na okres około 15 minut. Ich dobre namoczenie sprawia, że drzewko z większym prawdopodobieństwem przyjmie się w konkretnym miejscu.

Sadząc tuje w rządku warto także pamiętać o odstępach. Wraz z wiekiem drzewko się bowiem rozrasta na boki i potrzebuje sporo miejsca. Dlatego też odstęp pomiędzy sadzonkami powinien wynosić około 50-60 cm. W ten sposób roślina będzie miała zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozrostu i będzie mogła sprawnie rozwijać się w takich właśnie warunkach i okolicznościach. Pamiętanie o tej kwestii ma bardzo duże znaczenie i wpływa na to, że tuja będzie w stanie urosnąć do sporych rozmiarów i będzie zdrowa.

Podsumowanie

Prawidłowe podejście do sadzenia tui ma bardzo duże znaczenie i daje świetne efekty. Drzewko będzie dzięki prawidłowemu działaniu zdrowe i będzie prezentowało się świetnie. Tuja jako iglak o niskich wymaganiach jest jednak stosunkowo prosta w utrzymaniu i jest w stanie w większości warunków przetrwać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *