Kiedy nawozić trawnik to bardzo ważna kwestia dla wszystkich osób, które chcą utrzymać ten w świetnym stanie i zachować świetny wygląd przestrzeni przed domem. Prawidłowe zadbanie o trawnik ma tutaj kolosalne znaczenie i wpływa na jego prezencję. W wielu ogrodach trawnik stanowi kluczowy element, który wpływa na wygląd całej przestrzeni. Dlatego też jego właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna i przedstawiamy, kiedy najlepiej nawozić trawnik. Prawidłowe podejście do tej kwestii gwarantuje, że trawa przed domem będzie gęsta i zielona. Tym samym będzie prezentowała się fantastycznie.

W jakich miesiącach należy dostarczać nawozu?

Kwestia kiedy nawozić trawnik jest wyznaczana przez pory roku.

Zaleca się, aby pierwsze nawożenie odbyło się na przełomie marca i kwietnia. Jest to czas, w którym należy przeprowadzić pierwsze koszenie trawy i zaraz po nim warto dostarczyć nawóz. Dzięki temu trawa zacznie szybciej rosnąć i już na lato osiągnie świetny wygląd.

Drugie nawożenie należy przeprowadzić w czerwcu, aby wzmocnić trawnik na okres letni. W tym przypadku również nawożenie należy wykonać po koszeniu. Przycięte źdźbła nie zatrzymają na sobie nawozu i dzięki temu przeniknie on w głąb trawy. Tym samym dostarczone zostaną do niej wszystkie składniki odżywcze i trawnik będzie prezentował się zdecydowanie lepiej i będzie w pełni zdrowy.

Po raz trzeci i ostatni trawnik należy nawozić w połowie sierpnia. To nawożenie przygotowuje trawę na okres jesienny i zapewnia jej ochronę przed mrozem i różnymi chorobami. Tak samo jak w poprzednich metodach i tutaj nawóz należy dostarczyć po skoszeniu całości.

Zasady nawożenia

Oprócz tego kiedy nawozić trawnik warto również wiedzieć jak to robić. Prawidłowe podejście do nawożenia da najlepsze rezultaty i sprawi, że trawnik będzie wyglądał bardzo dobrze. Bardzo ważne jest to, aby proces nawożenia wykonać po wcześniejszym skoszeniu trawy. Najlepiej także wybierać na nawożenie pochmurne dni, w których trawa nie jest mocno nagrzana. Idealnie, gdy trawa jest sucha, a gleba jeszcze lekko wilgotna. W takich warunkach nawóz jest w stanie przeniknąć w glebę i dostarczyć niezbędnych do wzrostu trawy składników odżywczych. Sam nawóz należy przy tym równomiernie rozkładać po całej powierzchni trawnika. Taki sposób dostarczania go będzie dawał najlepsze rezultaty i sprawi, że trawa na całej powierzchni będzie rosła bardzo równomiernie. Rozłożenie nierównomierne będzie skutkowało tym, że w miejscach, gdzie nawozu jest za dużo trawa może ulec wypaleniu, a w miejscach niedoboru, nastąpi zmiana barwy trawy na żółty.

Podsumowanie

Dbanie o trawnik wymaga zatem pewnej wprawy, ale efekty prawidłowego działania będą oszałamiające. Trawa będzie bowiem intensywnie zielona i całość będzie prezentowała się fantastycznie. Trawnik pozostanie w znakomitym stanie i możliwe będzie bardzo wygodne korzystanie z niego. Chcąc utrzymać ten w świetnym stanie warto zatem stosować się do powyższych zaleceń.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *